Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Aktywności można im pozazdrościć

Choć swoim terenem działania koło Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Lubaniu obejmuje środowisko typowo wiejskie, to aktywności mogą mu pozazdrość jednostki PZEiR istniejące w niejednym kujawskim miasteczku.
Właśnie kilka dni temu pięćdziesiątka lubańskich seniorów pod kierownictwem przewodniczącej koła Krystyny Piernikowskiej (na zdjęciu) wybrała się na wycieczkę autokarową po Warmii i Mazurach. Seniorzy odwiedzili między innymi sanktuaria Maryjne w Gietrzwałdzie i Świętej Lipce, gdzie wysłuchali także koncertu organowego, zaś w Reszlu obejrzeli zamek biskupów i kamienno-ceglany most gotycki z XIV wieku. Co prawda apetyty były jeszcze większe, jednak barierą nie do pokonania okazał się... czas. Tak więc bunkry "Wilczego Szańca" koło Gierłoży i Olsztyn muszą poczekać przynajmniej do przyszłego roku.
   określeniu Kraina Tysiąca Jezior nie ma przesady - mówili seniorzy o swoich wrażeniach z pobytu na Warmii i Mazurach - Także pobyt w dwóch jakże różnych pod względem czasu powstania miejscach Maryjnego Kultu, a szczególnie piękne brzmienie organów w Św. Lipce na długo pozostanie w naszej pamięci. Liczymy też na dalszą życzliwość wójta naszej gminy, który użycza nam autokaru.

Warto wiedzieć:
Gietrzwałd nazywany też polskim Lourdes leży pomiędzy Ostródą i Olsztynem. Objawienia datują się na czerwiec 1877 roku. Sanktuarium opiekują się księża kanonicy Regularni Laterańscy.
Św. Lipka położona jest 12 km od Kętrzyna nad jez. Dejnowa. Miejsce to nosi też nazwę "Częstochowy Północy". Początki sanktuarium to wiek XV. Dziś kompleksem klasztornym zawiadują jezuici.
Reszel to 5 tysięczne miasteczko na granicy Warmii i Mazur z zachowaną starówką. Najważniejsze zabytki to m.in. IV w. zamek biskupów warmińskich, gotycki kościół pw. św. Piotra i Pawła oraz ratusz i IV w. most nad doliną rzeki Sajny