Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Pięć dni w Polsce

Od 6 do 10 października br. we Włocławku, Toruniu, Goreniu i Lubaniu przebywała grupa reprezentująca kadrę zarządzającą oświatą z Francji, Hiszpanii, Niemiec i Turcji w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” – wizyty studyjne” realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, której organizatorem było Kujawsko - Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Toruniu.

Głównym celem wizyty było zapoznanie uczestników z polskim systemem oświaty, wojewódzką strategią edukacji oraz nowoczesnymi metodami stosowanymi w różnych formach szkolenia i doskonalenia nauczycieli.

W czasie pięciodniowego pobytu w naszym regionie zagraniczni goście by obserwować innowacyjne metody nauczania, kreatywne rozwiązania i przykłady dobrych praktyk odwiedzili Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wyższą Szkołę Humanistyczno - Ekonomiczną we Włocławku, Zespół Szkół Samochodowych, III Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej, Publiczne Przedszkole nr 26 oraz Zieloną Szkołę w Goreniu.

Atrakcyjnym punktem programu były warsztaty kulinarne, plastyczne i taneczne przygotowane w lubańskim Przedszkolu Samorządowym, Zespole Szkół i Gminnym Ośrodku Kultury

Zagraniczni goście z wielkim zainteresowaniem śledzili zajęcia plastyczne, w których udział brały przedszkolaki i ich rodzice, a nawet babcie oraz wysłuchali pogadanki Jolanty Krzyżańskiej, o zasadach wystroju chat kujawskich i znaczeniu poszczególnych elementów, jakie dominowały w nich przed laty.

Goście mogli skonfrontować przekazane informacje w Szkole Podstawowej, w której obejrzeli izbę regionalną, zorganizowaną i prowadzoną przez nauczyciela Mirosława Przekwasa.

„Od ziarenka do bochenka” to temat lekcji prowadzonej przez nauczycielkę Małgorzatę Szczęsną. Uczniowie zaprezentowali poszczególne etapy produkcji chleba w warunkach domowych, a punktem kulminacyjnym była degustacja gotowego wypieku.

Ostatnim punktem pobytu był udział w zajęciach przygotowanych przez Jadwigę Kurant, Katarzynę Mrówczyńską i Romana Kozickiego, w czasie których zagraniczni goście starali się poznać m.in. podstawy tańców regionalnych z kujawiakiem włącznie.

Kilkugodzinny pobyt w gminie Lubanie zakończył się obiadem, na którym nie zabrakło tradycyjnych potraw kujawskich, m.in. żurku i klusek ziemniaczanych z serem.