Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Nowe możliwości

Łatwy i szybki dostęp do Internetu i jego zasobów są jednym z wyznaczników  rozwoju społeczeństwa. To między innymi portale edukacyjne  i informacyjne pomagają  użytkownikowi Internetu w zgłębianiu i poszerzaniu wiedzy, działalność biznesową wspomagają  uaktualniane na bieżąco serwisy branżowe i sieci  współpracy, a aplikacje typu Skype czy Gadu – Gadu pozwalają na  komunikację w skali globalnej.

Na rynku działa szereg firm, których infrastruktura ma zapewnić użytkownikom dostęp do sieci, a jedną z nich jest PPHU Energoserwis sp. z o.o. - fima, która buduje swoją infrastrukturę techniczną na terenie gminy Lubanie.

-Współpracujemy z jednym z największych w Polsce i liczącym się na rynku europejskim operatorem telekomunikacyjnym, dzięki czemu posiadamy bardzo szybkie szerokopasmowe łącze światłowodowe jak i wpięcia do największych węzłów wymiany ruchu (polskich i zagranicznych). Stawiamy na jakość świadczonych usług przez co zaufało nam już ponad 1400 klientów, a naszym celem jest   zapewnienie mieszkańcom powiatu włocławskiego i aleksandrowskiego szybkiego, bezpiecznego oraz stabilnego połączenia radiowego z siecią Internet– mówi prezes Ryszard Sebastian. - Firma świadczy usługi   od 2004r. i sukcesywnie powiększa   zasięg, jak i dostępne przepustowości dla klientów. Dzięki doświadczeniu i uwagom użytkowników podnosimy poziom obsługi klienta, a dzięki temu m.in. zostało uruchomione Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta, jako moduł systemu elektronicznej informacji o usługach wykupionych przez klientów Energoserwis. System umożliwia przeglądanie historii płatności, podgląd faktur VAT, przeglądanie wykupionych usług i aktualnych statystyk wykupionych łącz.

Zakończenie budowy sieci gwarantującej dostęp do Internetu mieszkańcom gminy Lubanie podzielono na kilka etapów. Jako pierwsi, bo do końca października br., skorzystają mieszkańcy wsi Lubanie, Probostwo Górne i Dolne, Gąbinek, Siutkówek, Kucerz oraz Mikanowo A i B. W następnej kolejności, czyli do końca 2009 roku  sygnał radiowy dotrze do Janowic, Tadzina i Kałęczynka, a w pierwszej połowie 2010 roku zakończą się prace w  Przywieczerzynie, Kaźmierzewie, Sarnówce i Ustroniu.

-Tak wygląda harmonogram  budowy sieci – uzupełnia  Ryszard Sebastian. - Mieszkańców gminy Lubanie, którzy chcą dołączyć do grona naszych kontrahentów zapraszamy do biura  Energoserwisu we Włocławku przy ul. POW 22A lub telefonicznie pod nr (54) 411 51 50.

Tak się zaczęło

29 września 1969 roku  na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), a wkrótce potem w trzech następnych uniwersytetach zainstalowano w ramach eksperymentu finansowanego przez  Advanced Research Project Agency, zajmującą się koordynowaniem badań naukowych na potrzeby wojska, utworzono pierwsze węzły sieci ARPANET, bezpośredniego przodka dzisiejszego Internetu.

Eksperyment miał na celu zbadanie możliwości zbudowania sieci komputerowej bez wyróżnionego punktu centralnego, która mogłaby funkcjonować nawet pomimo uszkodzenia pewnej jej części. Wszystkie istniejące do tej pory sieci zarządzane były przez jeden główny komputer, którego awaria pozbawiała możliwości pracy całą sieć. Sieć taka nie nadawała się do dowodzenia armią, ponieważ główny węzeł sieci byłby oczywiście pierwszym celem ataku przeciwnika. Postanowiono  wypróbować zaproponowaną kilka lat wcześniej przez RAND Corporation, instytucję związaną z badaniami wojskowymi,  koncepcję sieci rozproszonej.

W ciągu dwóch następnych lat sieć była rozbudowywana, w pracach nad nią brała udział coraz większa liczba naukowców z różnych ośrodków. Opracowano konkretne aplikacje, umożliwiające wykorzystanie możliwości komunikacyjnych dawanych przez sieć, a jednym z pierwszych zastosowań było zdalne wykonywanie obliczeń na komputerach dużej mocy, znajdujących się w innych ośrodkach. (Wikipedia)