Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Koniec karnawału

W niedzielę, 14 lutego, o godz. 12.00 sprzed Muzeum Etnograficznego przy Bulwarach im. marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku wyruszy  dwudziesty pierwszy   barwny korowód grup zapustnych.

- Z każdym rokiem obserwujemy coraz większe zainteresowanie tym specyficznym karnawałowym świętem co świadczy o potrzebie poznawania kujawskiej tradycji, docierania do jej ukrytych sensów i dawnych magicznych znaczeń, a włocławska uliczna parada, w której aktorami są mieszkańcy okolicznych wiosek, wpisuje się w szeroki kontekst zwyczajów poprzedzających Wielki Post – powiedziała Krystyna Pawłowska z włocławskiego Muzeum Etnograficznego.

W tradycji ludowej ostatnie dni karnawału są  świętem obfitości, pochwałą życia widoczną w niekonwencjonalnych zachowaniach, przebraniach, rekwizytach i maskach. Zerwanie z rutyną stanowi o istocie tego czasu, w którym nie obowiązuje moralny ład, lecz lansowany jest powszechnie „świat na opak”, po którym w czasie postu nastąpi wyciszenie.

- Kujawskie zapusty, jak dowiodła tego zeszłoroczna ogólnopolska konferencja naukowa, zorganizowana we włocławskim muzeum, są fenomenem na tle analogicznej zwyczajowości w Polsce – dodała K. Pawłowska. - Kultywowane przed okresem postu, lecz u progu zbliżającej się wiosny, odsłaniają silny związek człowieka z otaczającą go naturą. Występujące w grupach zapustnych postaci przebrane za  kozy,  konie,  niedźwiedzie  czy  bociany  to   dziś czytelne znaki odnoszące się do przyszłej wegetacji, troski o plony i bogactwo, bo  „gdzie koza chodzi, tam się żytko rodzi”.

W tegorocznym korowodzie udział wezmą grupy zapustne z wsi Gróbce, Świętosław oraz Mikanowo i Lubanie, które przejdą   ulicami Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (od Muzeum Etnograficznego), Maślana, 3 Maja, plac Wolności.

Na zdjęciu: Grupa  z Lubania w czasie ubiegłorocznego XX Korowodu Grup Zapustnych we Włocławku