Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Uroczysta Sesja Sejmiku Województwa

05 czerwca uroczystą sesją sejmiku województwa rozpoczęły się oficjalne obchody Święta Województwa. Sesja z udziałem  przedstawicieli administracji rządowej, środowisk akademickich,  Kościoła katolickiego, biznesu oraz samorządowców i szkół, odbyła się we Włocławku w  klubie Stara Remiza przy ul. Żabiej 8, filii Centrum Kultury Browar B. 
Z ogromną radością i satysfakcją informujemy, że wśród reprezentacji szkół województwa kujawsko – pomorskiego zaproszonych do udziału w tej uroczystości, znalazła się delegacja Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Lubaniu. Naszą gminną i szkolną społeczność reprezentowali: Wójt Gminy p. Larysa Krzyżańska, dyrektor Zespołu Szkół p. Janusz Szałek, nauczyciele p. Elżbieta Dzioba i p. Wiesława Szmajdzińska oraz poczet sztandarowy w składzie: Zuzanna Balukiewicz, Dominika Kopaczewska, Piotr Skowroński. Delegacja odebrała z rąk marszałka Piotra Całbeckiego insygnia: herb i flagę województwa kujawsko-pomorskiego oraz kopię dokumentów ustanawiających Papieża Jana Pawła II patronem województwa.

W dniu 7 czerwca poczet sztandarowy z opiekunami: p. Karoliną Ambrożewicz i p. Sylwią Porańską udali  się do katedry w Toruniu, gdzie wzięli  udział w mszy świętej sprawowanej w intencji mieszkańców województwa.

Postać Jana Pawła II jest na trwale wpisana w przestrzeń i najnowszą  historię  Lubania. Dzięki staraniom i inicjatywom ówczesnego  Wójta śp. Jerzego Krzyżańskiego i Radnych Gminy w dniu 9 września 1999 roku Rada Gminy podczas uroczystej sesji podjęła uchwałę nadania Ojcu Świętemu Honorowego Obywatelstwa Gminy Lubanie. Z kolei rok 2000 przyniósł naszym mieszkańcom  wzruszającą, podniosłą i niezapomnianą uroczystość odsłonięcia  w centrum Lubania papieskiego pomnika. 10 września 2002 roku  to kolejna data szczególna w historii Lubania, data wieńcząca  pracę i decyzję p. Larysy Krzyżańskiej – wtedy  dyrektora szkoły, uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy obrali Jana Pawła II Patronem placówki. Uroczystości nadania imienia patrona towarzyszyło jednocześnie nadanie szkole sztandaru – symbolu Polski i Małej Ojczyzny, znaku, który łączy uczniów obecnych z tymi, którzy opuścili progi szkoły, bądź z tymi, którzy do niej przybędą. Widniejące na sztandarze słowa  „Prawda, pracowitość i uczciwość” są swoistym fundamentem szkoły, przenikają i wypełniają pracę uczniów i nauczycieli.